Bronisława Halina Dudek ppłk pil.

Urodziła się 19 października 1928 roku w Męcinie. Już od najmłodszych lat marzyła o zawodzie pilota. Pierwszym impulsem był wiersz o Stasiu pilocie wyczytany w „Świerszczyku”, gdy była w drugiej klasie szkoły podstawowej. Czas wojny przyniósł głód i strach, ale mimo tego nie ma w niej nienawiści do Niemców, bo wśród nich spotkała ludzi złych jak i dobrych. W czerwcu 1945 roku razem z rodzicami przeniosła się na ziemie zachodnie. Trafili do wioski Brzeziny koło Brzegu. Ponieważ nie odpowiadała jej praca na roli w 1946 roku ukończyła w Kłodzku „Kurs Wprowadzający w zagadnienia Wychowania Przedszkolnego” i podjęła pracę jako pedagog. Na przełomie 1947/48 roku rozpoczęła naukę w Liceum Pedagogicznym w Brzegu. Być może zostałaby nauczycielką, gdyby nie odżyły stare pragnienia. Przyczyniło się do tego położone nieopodal lotnisko w Brzegu i codzienny dźwięk silników, który stamtąd dochodził. Rozpoczęła starania w RKU w Brzegu, Wrocławiu, Opolu o skierowanie do Oficerskiej Szkoły Lotniczej. Zawsze spotykała się z tą samą odpowiedzią: kobiet nie przyjmujemy.

Na szczęście los jej sprzyjał, spotkała przypadkowo młodego porucznika pilota Aleksandra Milarta, który poradził jej, by napisała list do Bieruta. Tak też zrobiła. Dzięki temu latem 1949 roku ukończyła z wynikiem bardzo dobrym Pierwszy Żeński Kurs Szybowcowy zorganizowany w Lęborku i po przejściu badań lekarskich, 25 września tego roku została rekrutem „Dęblińskiej Uczelni”. Nie miała tam taryfy ulgowej. Była tak samo traktowana jak jej koledzy. Praktyczne szkolenie podchorążych rozpoczęło się wiosną 1950 roku na samolotach UT-2 w Ułężu.

Jako pierwsza ze swojej eskadry odbyła samodzielny lot. Po ukończeniu szkolenia na samolotach podstawowych czyniła starania o przeszkolenie na maszynach myśliwskich. Niestety zwierzchnicy wyższych szczebli wojskowych nie wyrażali zgody. Argumentowali, że samolot myśliwski jest nie dla kobiety, a praca w pułkach bojowych za ciężka. Zgodę wyraził dopiero ówczesny Dowódca Wojsk Lotniczych gen. Iwan Turkiel. Przeszkolenie na myśliwcach odbyła w Radomskiej Szkole Lotniczej. Szkolenie się przedłużyło, ponieważ otrzymała zadanie razem z dwoma koleżankami: kpt. pil. Ireną Sosnowską i pchor. pil. Zofią Dziewiszek przygotowania zespołu akrobacyjnego, by wziąć udział w Centralnych Pokazach Lotniczych. Trenowały na UT-2 na lotnisku w Podlodowie. Debiut był udany i razem występowały na pokazach w 1953, 1956 i 1957 roku. Podczas Centralnych Dożynek nad Stadionem X - lecia poza zespołową akrobacją na samolotach Jak-18, wystąpiła także z akrobacją indywidualną.

Promocji doczekała się 15 lipca 1951 roku w Dęblinie, otrzymała stopień chorążego pilota. Po promocji powróciła do Radomia (OSL nr 5), dokończyła program na Jak-9 i uzyskała świadectwo pilota myśliwskiego, ale nie nacieszyła się długo lataniem na tym typie samolotu. Po serii katastrof w 1951 roku, maszyny te zostały wycofane z uzbrojenia Szkoły. Zastąpiły go odrzutowce. Nie czyniła starań o przeszkolenie na samolotach odrzutowych.

Wiedziała, że żadna kobieta nie ma tu szans. Rozpoczęła pracę w Radomiu jako instruktor, szkoląc podchorążych pilotów na samolotach Jak-11 i Jak-18. Bardzo trudno było jej pogodzić obowiązki młodej matki z pracą zawodową. Dzięki zrozumieniu i życzliwości dowództwa i pomocy mamy, udało się. Po rozwiązaniu radomskiej Szkoły Lotniczej pod koniec roku 1964 i krótkim pobycie w dęblińskiej szkole, wylądowała razem z mężem Józefem – dosłownie i w przenośni – w Balicach mając przydział do 13 pułku lotnictwa transportowego. Tu została wszechstronnie przeszkolona na Li-2 i Ił-14 w DTWA i NTWA. Otrzymała uprawnienia do lotów zagranicznych. Zdała również egzaminy przed Państwową Inspekcją Radiową i otrzymała Licencję Pilota Samolotowego zawodowego I klasy. Wykonywała różnorodne zadnia operacyjne w charakterze dowódcy załogi w tym przeloty do państw Układu Warszawskiego. W Krakowie szkoliła młodych pilotów jako instruktor na samolocie Ił-14.Ostatni pożegnalny lot wykonała 18 grudnia 1979 roku. Latała na samolotach: UT-2, Po-2, Jak-7 B, Junak 2, Junak 3, Jak-9, Jak-11, Jak-18, Li-2, Ił-14. Przebywała w powietrzu ponad 4000 godzin. Została odznaczona następującymi orderami: Krzyż Kawalerski OOP, Srebrny Krzyż Zasługi, Medal „Zasłużony dla Lotnictwa”, Medal 40-lecia Polski Ludowej, Medale: Złoty, Srebrny, Brązowy „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, Srebrną Odznakę „Za Zasługi w dziedzinie geodezji i kartografii”, Złotą odznakę „Za Zasługi dla miasta Krakowa”, a także liczne odznaki, medale okolicznościowe, dyplomy i pisemne wyróżnienia związane ze służbą w lotnictwie wojskowym. Nie straciła kontaktu z lotnictwem po odejściu do rezerwy. Przez dwie kadencję pełniła funkcję przewodniczącej Krakowskiego Koła Organizacji Rodzin Wojskowych. Współpracowała ze społecznicami z Rady ORW WLOP. W latach 1988-1992 pełniła funkcję Radnej Dzielnicowej Rady Narodowej Kraków – Krowodrza.

Od 1995 roku współpracuje z paniami zrzeszonymi w Stowarzyszeniu „Rodzina Wojskowa”. W ostatnich latach nawiązała współpracę z Radą do spraw Kobiet w Siłach Zbrojnych RP. Należy do Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy RP oraz do Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Jest członkiem Koła Literackiego WLOP, jej teksty są publikowane w czasopismach wojskowych. Na konkursach literackich dwukrotnie zdobyła drugą nagrodę ( w 1998 roku w konkursie z okazji 80-lecia Lotnictwa Polskiego i w tym samym roku w konkursie „Ikarowe Strofy”), w pozostałych wyróżnienia. Jej wiersze i opowiadanie ukazało się w tomiku „Światło-cienia” wydanym w 1999 roku. W roku 2005 Dowództwo Sił Powitrznych Oddział Społeczno-Wychowawczy wydało książkę „Szlak błękitu” autorstwa Bronisławy Dudek. Obecnie mieszka razem z mężem oraz córką i jej rodziną w domku na Woli Justowskiej.


Dęblin 1951 r.


Szer. pchor. B. Dudek 1949 r.


2 od prawej b. Dudek, 3 od lewej szer pchor. Zofia Dziewiszek


Pchor pil. Dudek B. na samolocie Jak 11


Grupa pchor - 1949 r. 1 z prawej B. Dudek


Grupa pchor. Dęblin 1949 r.Pchor nad stawem obok Pałacu Radziwiłłów.


Pchor Zofia Dziwiszek
Ppor B. DudekPor pil. B. Dudek


Por. pil. B. Dudek z córką Jolą Radom 1957 r.Mama lata

Fragment z „Szlak Błękitu’ Bronisławy Dudek
Kpt. B. Dudek z córkami - Jolą i Małgosią - Kraków 1967 r.


Kpt pil. Dudek B.


Mjr pil. Józef Dudek i jego żona kpt. pil. Bronisława Dudek


Mjr pil. B. Dudek


Od lewej : płk pil. A. Milart - dowódca 13 plt , kpt. pil. Józef Dudek, kpt.pil. Dudek Bronisława przed samolotem Li 2


Kpt.pil. B. Dudek przy Li 2


Mjr Pil. B. Dudek przyjmuje nagrodę od D-cy Wojsko Lotniczych gen F. Kamińskiego- Poznań 1979 r.


Mjr Dudek wykonuje przeląd przed lotem


Spotkanie z prasą krakowską - Kraków 1973 r.


Wenecja 1978 r. od lewej płk pil. H. Boroń, mjr pil. Dudek B. ppłk pil. J. Sarota

Pożegnanie z bronią 18. grudnia1979 r.Pożegnania z gen. Sobierajem


Mjr Florek z delegacją pilotów 3 eskadry


Płk pil. Zofia Andrchowska żegna mjr pil. B. DudekNa Balicach ziemia dudniNad Zamościem niebo krwawe

Runął dwupłatowiec

W bojach zdobywali sławę

Nasi OjcowieKule skrzydła dziurawiły

Cięły szachownicę

Zwyciężali... Powrócili...

Tu, na Balice

Czas się zmienia, świat się zmienia

Na Balicach dudni ziemia

Lecą chłopcy, desantują

Kradną blaski zórzI zawożą w obce strony

Gdzie palmowych drzew korony

Pieśń o naszej Ojczyźnie

Z nad wawelskich wzgórz.Inny zdają dziś egzamin

Ludzie i maszyny

Pod chmurami, pod gwiazdami

W służbie OjczyznyLoty z pocztą, lot na „Foto”

Szukaj w polu rosy...

Nigdy naszym samolotom

Pracy dosyć.Nad Brukselą niebo czyste

Słońce jasno świeci

Leci Francuz, Anglik, Niemiec

Polak z nimi leci!...To Sokolik z „elitarnej”

Współczesny bohater

Wiatr go smagał w „Szkole Orląt”

W sławnej Alma Mater...Czas się zmienia, świat się zmienia

Pięknieje krakowska ziemia...

Rozkochana w młodych „Orłach"

Śpiewa w blaskach zórz:Dziś na wszystkie świata strony

Sokolik nieustraszony

Leci z pieśnią o Ojczyźnie

Z nad wawelskich wzgórz.Bronisława DudekSpotkanie z okazji Święta Wojska - sierpień 2000 r.W Pałacu Prezydenckim 15. sierpnia 2000r.


Z Pierwszą Damą 15. sierpnia 2000r.


W Pałacu Prezydenckim 15. sierpnia 2000r.


Spotkanie z Dowódcą Wojsk Lotniczych gen broni dr. pil. Ryszardem Olszewskim - Dęblin 2000 r.


Spotkanie w Dęblinie 2003 r.


Ppłk pil. B. Dudek otrzymuje kwiaty z okazji kolejnych urodzin. Kraków 2003 r.


Ppłk pil. B. Dudek z pilotami - seniorami z Mierzęcic


X-lecie Krakowskiego Oddziału. Państwo Józefiakowie z ppłk Dudek i płk Mironiukiem - Kraków 2003


X- lecie oddziału


Spotkanie w Kiekrzu - 2004


Sierż. pchor Flis z ppłk Dudek na pokładzie Casa 295


Spotkanie "Balice -Czyżyny 2005" - tu w trakcie koncertu orkiestry Wojsk Lotniczych


Spotkanie "Balice -Czyżyny 2005" - z dowódcą Sił Powietrznych gen Targoszem


Spotkanie "Balice -Czyżyny 2005" – w Muzeum Lotnictwa ze Słowackimi gośćmi przy Li-2


Air Show Radom 2005 mjr pil. Józef Dudek z ppłk pil. B. Dudek i sierż. szt. Szczygieł Andrzej
GÓRA

POWRÓTStronę wykonał Henryk Kwapisz

henryk.kwapisz@gmail.com